Top 10

Święty Krzyż widok z wieży
Nasze top 10

Top 10 najważniejszych i najciekawszych naszym (Świętokrzyskie Smaki) zdaniem atrakcji świętokrzyskiego. To miejsca i zabytki, które są związane z historią Polski, a także ze światowym dziedzictwem ludzkości.

Top 10 krzyżtopór świętokrzyskie atrakcje
Top 10 świętokrzyskie atrakcje Krzyżtopór panorama

No więc co my tu mamy.

Nr 1 – Na pierwszym miejscu stawiamy Święty Krzyż, wspaniały zabytek związany z historią kościoła katolickiego w Polsce i kraju. I jego wcześniejsze znaczenie jako miejsce kultu. Także walory przyrodnicze.

Miejsce nr 2 to Sandomierz, klimatyczne średniowieczne miasto. Historia i urok. No i „Padre Mateo” ))

Miejsce nr 3 to Krzemionki Opatowskie, kopalnia neolityczne. Najstarsza fabryka broni na terenie obecnej Europy. Światowe dziedzictwo ludzkości.

Nr 4 w naszym rankingu są monumentalne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Kolejne, miejsce nr 5 rezerwujemy dla Wiślicy z jej wspaniałościami. W tym miejscu możemy pochylić się nad zachowanymi miejscami związanymi z chrześcijaństwem i państwowością poprzedzającą tzw. Chrzest Polski.

Miejsce nr 6 to trzy pozycje, połączone w jedno możliwością odwiedzenia jednego dnia. To skansen w Tokarni, Ruiny zamku w Chęcinach i Jaskinia Raj.

Nr 7Kielce: zabytki i rezerwaty.

Nr 8Szydłów z jego zabytkami. Można łączyć z Kurozwękami.

Nr 9Opactwo Cystersów w Wąchocku i Ekomuzeum w Starachowicach. Dwie różne w charakterze atrakcje, zaciekawią wszystkich.

Nr 10Opatów i jego główne atrakcje, dodać można Ptkanów z romańskim kościołem

Tak się przedstawia nasz Top 10 świetokrzyskiego. Są jeszcze hity turystyczne jak choćby Bałtów, duży kompleks turystyczny. My skupiliśmy się na tych z atrakcji, które mają wyjątkowe walory, szczególnie historyczne i kulturowe.

Nasze Świętokrzyskie Smaki