Święty Krzyż

Święty Krzyż zimowa panorama
Święty Krzyż -nr 1

Święty Krzyż – to od tego miejsca pochodzi nazwa województwa. Także nazwa regionu i pasm górskich tworzących z Łysogórami Góry Świętokrzyskie

Święty Krzyż - agroturystyka.agro.pl
Święty Krzyż – agroturystyka.agro.pl

Łysa Góra czy też Łysiec to dwie nazwy drugiego jeżeli chodzi o wysokość wzniesienia Gór Świętokrzyskich (594,3m n.p.m.). Przyjęta nazwa Święty Krzyż odnosi się zarówno do klasztoru kiedyś benedyktyńskiego, dziś prowadzonego przez zakon oblatów, jak i do wzniesienia i pochodzi od przechowywanych w klasztorze relikwii. I to od tego miejsca pochodzi nazwa naszego województwa i regionu.

Już samo podejście na górę znakomicie wprowadza nas w nastrój tego miejsca. I to zarówno łagodniejsze podejście od Huty Szklanej przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jak i wejście Drogą Królewską od miejscowości Nowa Słupia. Można też dotrzeć  na Święty Krzyż szlakiem Czerwonym od miejscowości Trzcianka, mając możliwość podziwiania przyrody Puszczy Jodłowej.

Do zwiedzania mamy zespół klasztorny, gołoborza, muzeum przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, pamiątki po niechlubnym okresie funkcjonowania katorżniczego więzienia wraz z cmentarzem z II wojny światowej. „Ciekawostką” jest wieża RTV widoczna z daleka.

Aż do potopu szwedzkiego  klasztor Św. Krzyż pełnił rolę najważniejszego sanktuarium na ziemiach polskich. To Szwedzi ze zdrajcami pogrążyli Opactwo a Łysej Górze, co znakomicie wykorzystał klasztor częstochowski.

Na górę możemy wejść z trzech stron, wjechać rowerem lub też pojazdem z Huty Szklanej. W dni świąteczne można wjechać na Święty Krzyż własnym samochodem z argumentem, ze jedziemy w celach kultowych. Nie polecamy tej formy pokonania wzniesienia. Puszcza Jodłowa warta jest spaceru.

Nasze Świętokrzyskie Smaki