Sandomierz

Sandomierz Zamek Królewski
Sandomierz  – nr 2 (obowiązkowo)

Wyobraźmy sobie Kraków. Tylko cichy, spokojniejszy, bez przekupek i odpadających tynków – no i mamy Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast Polski. Początki grodu sięgają VIII wieku. Według Galla Anonima Sandomierz był w swoich początkach traktowany jako jedna ze stolic Królestwa. Historia miasta jest zarówno wspaniała jak i tragiczna.

Do dziś zachowało się tzw. Stare Miasto z urokliwymi kamienicami i Ratuszem. Atrakcyjne są również boczne uliczki pamiętające  nieobecną już starozakonną część mieszkańców grodu. Zabytków w Sandomierzu jest na cały dzień zwiedzania. Są tu wspaniałe sanktuaria, muzea, Zamek Królewski i inne ciekawe warte zwiedzenia miejsca.

Sandomierz - agroturystyka.agro.pl
Sandomierz – Ratusz w nocy

Miasto zbudowane zostało na siedmiu wzgórzach. Z tego względu tytułowane jest małym Rzymem. Położone nad Wisłą, było do niedawna ważnym portem w żegludze śródlądowej. Dziś można skorzystać z przejażdżki stateczkiem turystycznym przy odpowiednim poziomie Wisły.

Odwiedzany zawsze przez turystów, od kilku lat miasto przeżywa duży wzrost (inwazja) zainteresowania odwiedzeniem go. A to za sprawą TVP, która realizuje od lat kilku serial „Ojciec Mateusz”. Nie odstrasza turystów przekaz serialu, który pokazuje miasto pełne kryminalnych intryg i przestępstw. ))

 

Nasze Świętokrzyskie Smaki