atrakcje świętokrzyskie

Atrakcje świętokrzyskie

Atrakcje świętokrzyskie nr 6 to połączone razem: Park Etnograficzny w Tokarni, ruiny zamku w Chęcinach i Jaskinia Raj. To trzy różne w charakterze obiekty. Łączy ich położenie w niewielkiej odległości od siebie, przy drodze z Kielc do Krakowa. Można je zatem połączyć zwiedzając je w ciągu jednego dnia.

świętokrzyskie atrakcje tokarnia skansen
świętokrzyskie atrakcje tokarnia skansen

Park Etnograficzny w Tokarni to największy skansen w Polsce. Należy do instytucji pod tytułem Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeznaczając około 3 godziny lub więcej można obejrzeć zgromadzone na ogromnym terenie zabytki architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Jest głównym obiektem muzeum, położony przy drodze krajowej  nr7  z Kielc do Krakowa, około 20 kilometrów od Kielc. Zadaniem skansenu jest zachowanie zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Skansen, położony w malowniczym zakolu Czarnej Nidy, to aż 65 hektarów terenu częściowo zalesionego. Zróżnicowanie terenu skansenu pozwala prezentować zabytkowe budynki w warunkach zbliżonych do naturalnych.

świętokrzyskie atrakcje chęcińska panorama
świętokrzyskie atrakcje chęcińska panorama

Ruiny zamku w Chęcinach. Budowla ma swoje początki w XIII wieku. Widoczny z daleka, zamek jest w bardzo dobrym stanie, szczególnie po niedawnej rewitalizacji. Jest niewątpliwie jedna z największych świętokrzyskich atrakcji.

świętokrzyskie atrakcje Jaskinia Zbójecka
świętokrzyskie atrakcje Jaskinia Zbójecka

Jaskinia Raj to zabytek wyjątkowy na mapie Polski. Brak zdjęcia powodem dodania fotki Jaskini Zbójeckiej w Łagowie.

Nasze Świętokrzyskie Smaki
Nasze Agrowczasy