Agroturystyka

Agroturystyka , wczasy pod gruszą (troszkę teorii) – wypoczynek na wsi u rolników, czasem połączony z pracą w gospodarstwie. Dzisiaj rzadziej, kiedy to były wczasy pod gruszą, Goście częściej angażowali się w prace rolne. Dla rolników jest dodatkowym dochodem do gospodarstwa.

Zakwaterowanie Gości to podstawowy element agroturystyki, ale nie mniej istotna jest domowa kuchnia, pojedyncze lub całodniowe wyżywienie, a uzupełnieniem są choćby wędkarstwo, jazda konna, uczestnictwo w pracach gospodarskich.

agroturystyka, kasze

agroturystyka, kasze

agroturystyka, gołąbki

agroturystyka, gołąbki

„… to rodzaj turystyki wiejskiej, znanej w Polsce od dawna jako wczasy pod gruszą. Jest to forma wypoczynku u rolnika, w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, gdzie można mieszkać, jadać wspólne posiłki z gospodarzami, uczestniczyć w wielu pracach polowych, obserwować jak na co dzień wygląda hodowla zwierząt i produkcja roślinna.

Celem agroturystyki jest przeciwdziałanie wyludnieniu wsi i miejscowości górskich, wzrost dochodów ludności miejscowej, wytwarzanie wyrobów pamiątkarskich, wzrost atrakcyjności obszarów wiejskich, wyrażający się we wzroście cen gruntów, a przez to wartości terenów rolnych i wiejskich oraz rozwój infrastruktury wspierającej ekologiczne wzory turystyki.” (Wikipedia)

 

Wczasy na wsi
Świętokrzyskie Smaki
Geoturystyka